SIATKÓWKA PLAŻOWA

 

HISTORIA SIATKÓWKI PLAŻOWEJ W IŁAWIE

Początki uprawiania Siatkówki Plażowej w Iławie  to rok 1992 , gdy przy boiskach szkolnych w Zespole Szkół Mechanicznych w Iławie powstaje  z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Mieczysława Pietroczuka boisko z piaszczystym podłożem wykonane przez uczniów siatkarzy.
Początki były trudne gdyż grano piłką do siatkówki, nie było specjalnych siatek a linie wyznaczaliśmy rysując ślady grubym patykiem lub po prostu nogą.
Pierwsze zawody rozegraliśmy 17 maja 1992 roku, upraszczając przepisy grając zespołami trzyosobowymi  nie przywiązując większej wagi do dokładności odbić piłki.
Bardzo przeszkadzał nam wiatr gdyż przyzwyczajeni byliśmy do gry w sali, no i często biegaliśmy po piłkę do wody gdyż boisko było w bezpośredniej bliskości jeziora „Jeziorak”.
Za śladem siatkarzy poszli uczniowie iławskiego „Mechanika” którzy bardzo często grywali w siatkówkę plażową w ramach lekcji wychowania fizycznego.
Granie w siatkówkę na piaszczystym boisku stało się na tyle popularne wśród młodzieży iławskiej że postanowiliśmy rozbudować bazę do uprawiania Siatkówki Plażowej.
W 1994 roku na plaży miejskiej przy „Kormoranie” powstają dwa boiska dzięki wydatnej pomocy naszych przyjaciół żeglarzy z MOS Iława.
W 1995 roku na dwóch boiskach plaży miejskiej rozgrywamy pierwsze Mistrzostwa Iławy w Siatkówce Plażowej w kategorii kobiet, mężczyzn i mieszanej.
Następuje bardzo dynamiczny rozwój tej dyscypliny sportowej, nasze zawodniczki
i zawodnicy biorą udział w zawodach organizowanych w innych miastach naszego województwa oraz w turniejach ogólnopolskich.
W 2001 roku z inicjatywy działaczy UKS „ZRYW-VOLLEY’ Iława i przy wydatnej pomocy ówczesnej Pani Dyrektor ICKiS Bernadety Hordejuk powstają początkowo dwa, a rok później kolejne dwa boiska na plaży miejskiej w Iławie przy ul. Kajki.
Od roku 2001 na plaży miejskiej w Iławie organizowane są corocznie Mistrzostwa Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Siatkówce Plażowej Kadetek i Juniorek a w roku 2002 byliśmy organizatorem Turniejów Półfinałowych Mistrzostw Polski Kadetek i Juniorek.
Dzięki dobrej opinii dotyczącej organizacji imprez przez naszych działaczy w roku 2003 wspólnie z Iławskim Centrum Kultury i Sportu byliśmy organizatorem Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn – „Cykl Jeziorny”.
Od tej pory dzięki popularyzacji Siatkówki Plażowej w Iławie nasze zawodniczki corocznie po przejściu eliminacji wojewódzkich i półfinałowych do Mistrzostw Polski uczestniczą w turniejach Finałowych Mistrzostw Polski oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich.

 

.